تبلیغات
نشانی - مطالب اسفند 1389

طُرفه حکایتی ست...

جمعه 13 اسفند 1389  05:14 ب.ظ

نوع مطلب :سوره بقره ،

وَ بشِّرِ الّذینَ آمَنوا وَ عَمِلوا الصّالِحات أنَّ لَهُم جَنّات تَجرى مِن تَحتِهَا الانهار كُلّما رُزِقوا مِنها مِن ثَمَرة رِزقا قالوا هذَا الّذى رُزِقنا مِن قَبلُ وَ اُتُوا بِه مُتشابِها وَ لَهُم فیها أزواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ هُم فیها خالِدون: كسانی كه ایمان آورده و كارهاى صالح كرده اند، نویدشان ده كه بهشت ها در پیش دارند كه جوی ها در آن روانست و چون میوه اى از آن روزیشان شود، بگویند این همانست كه قبلا روزى ما شده بود، و نظیر آن به ایشان بدهند، و در آنجا همسران پاكیزه دارند و خود در آن جاودانند.

طُرفه حکایتی ست حکایتِ لطف و قهرش، حکایت بشارت و انذارش، حکایت مِهر و قهرش... که او که تا آیه ای قبل، از هیزم های آتشی انذار می داد که برای گمراهان مهیا ساخته، در این آیه، ترسیم می کند سرایی آراسته و محیطی آسوده که خاصّ خواص است، خاصّ آنهایی که دل، "سراپرده محبت او کرده اند" و "دیده شان، آئینه دار طلعت اوست"... لابد حق دارند که چنین پاداشی بهره شان شود، که آنان، نرد عشق او باخته اند و در قمار محبتش، همه وجود خود ارزانی کرده اند که لایق چنین جایگاه رفیعی شده اند...

در تفسیر نمونه، تفاوت نعمت های بهشتی را به استناد این آیه، به جاودانه بودن و پایدار ماندن آن می داند (فیها خالدون) و این که هیچ فنا و زوالی برای آن وجود ندارد. صاحب المیزان نیز در باب "ازواج مطهره" می گوید: "در بعضی روایات، ازواج مطهره را عمومیت داده و به معنای برائت از تمام عیب ها و مکاره گرفته اند."

طرفه حکایتی ست حکایتِ لطف و قهرش... .


نوشته شده توسط: سید محمد هادی طباطبایی | آخرین ویرایش:- | نظر شما()