تبلیغات
نشانی - مطالب خرداد 1390

لیاقت آدمی

سه شنبه 31 خرداد 1390  08:14 ب.ظ

نوع مطلب :سوره بقره ،

وَ عَلَّمَ آدَمَ الأسماء كُلّها ثُمَّ عَرَضَهُم عَلَى المَلائِكَه فَقالَ أنبِئونى بِاسماءِ هولاء اِن كُنتُم صادِقین: و خدا همه نام ها را به آدم بیاموخت، پس از آن همه آنان را به فرشتگان عرضه كرد و گفت: اگر راست می گویید، مرا از نام این ها خبر دهید.

در باب این آیه، مرحوم علامه طباطبایی در المیزان می فرماید: "معلوم می شود آنچه آدم از خدا گرفت، و آن علمى كه خدا به وى آموخت، غیر آن علمى بود كه ملائكه از آدم آموختند، علمى كه براى آدم دست داد، حقیقت علم به اسماء بود كه فرا گرفتن آن براى آدم، ممكن بود و براى ملائكه، ممكن نبود، و آدم اگر مستحق و لایق خلافت خدایى شد، به خاطر همین علم به اسماء بوده، نه به خاطر خبر دادن از آن، وگرنه بعد از خبر دادنش، ملائكه هم مانند او باخبر شدند؛ دیگر جا نداشت كه باز هم بگویند: ما علمى نداریم"

گفته بودم این آغاز ماجراست... فکر کن خدایی باشد و در آن، آدمی بیافریند و او را برترین مخلوقات قرار دهد و سرآمد فرشتگان، این مقربان همیشگی درگاهش، قرار دهد... لاجرم باید ارزش این آدمی به اندازه ای باشد که لایق این برکشیدن باشد... انصافا لیاقت می خواهد این همه محبت... و آیا لیاقت دارد این آدمی؟

نمی دانم چرا، این آیه را که می خوانم، ناخودآگاه این بیت خواجه شیراز به ذهنم خطور می کند که:

ما را سری ست با تو که گر خلق روزگـــار

یک سر شوند و سر برود هم بر آن سریم


نوشته شده توسط: سید محمد هادی طباطبایی | آخرین ویرایش:- | نظر شما() 

بار امانت

دوشنبه 30 خرداد 1390  09:14 ب.ظ

نوع مطلب :سوره بقره ،

وَ اِذ قالَ رَبُّكَ لِلمَلائكه اِنّى جاعِلٌ فِى الأرضِ خَلیفه قالوا أتَجعَلُ فیها مَن یُفسِدُ فیها وَ یَسفِكُ الدِّماءَ وَ نَحنُ نُسَبِّحُ بحَمدِكَ وَ نُقدّسُ لَك قالَ اِنّى أعلَمُ ما لا تَعلَمون: و چون پروردگارت به فرشتگان گفت: من می خواهم در زمین جانشینى بیافرینم؛ گفتند: در آنجا مخلوقى پدید مى آورى كه تباهى كنند و خونها بریزند؟ با این كه ما تو را به پاكى مى ستاییم و تقدیس می گوییم؟ گفت: من چیزها می دانم كه شما نمی دانید!

در تفسیر نمونه درباره این آیه آمده: "در حدیثى كه از امام صادق (علیه السلام ) در تفسیر این آیات آمده، نیز به همین معنى اشاره شده است كه فرشتگان بعد از آگاهى از مقام آدم دانستند كه او و فرزندانش سزاوارترند كه خلفاى الهى در زمین و حجت هاى او بر خلق بوده باشند.
سپس در آیه مورد بحث اضافه مى كند: فرشتگان به عنوان سؤال، براى درك حقیقت و نه به عنوان اعتراض، عرض كردند آیا در زمین كسى را قرار مى دهى كه فساد كند و خون ها بریزد، درحالى كه ما تو را عبادت مى كنیم، تسبیح و حمدت بجا مى آوریم و تو را از آنچه شایسته ذات پاكت نیست، پاك مى شمریم، ولى خداوند در اینجا پاسخ سربسته به آنها داد كه توضیحش در مراحل بعد آشكار گردید؛ فرمود: من چیزهایى مى دانم كه شما نمى دانید!"

حکایت خلیفه اللهی، داستان سرنوشت آدمی ست، داستانی که در قرآن، در همین آیه به آن اشاره می شود و این، تازه آغاز راه آدم است؛ همو که قرار بود جانشین خدا باشد بر روی زمین...

لابد همین هاست که حضرت حافظ هم، چنین گفته:

آسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه فال به نــــام من دیوانه زدند


نوشته شده توسط: سید محمد هادی طباطبایی | آخرین ویرایش:دوشنبه 30 خرداد 1390 | نظر شما()