تبلیغات
نشانی - مطالب آذر 1391

جزای تکبر

شنبه 18 آذر 1391  08:50 ب.ظ

نوع مطلب :سوره بقره ،

وَ إِذْ قُلْنَا لِلمَلائكَة اسجُدُوا لادَمَ فَسجَدُوا إِلا إِبلِیس أَبی وَاستَكْبرَ وَ كانَ مِنَ الكَفِرِینَ‏: و چون به ملائكه گفتیم برای آدم سجده كنید، پس همه سجده كردند به جز ابلیس كه از این كار امتناع كرد و كبر ورزید و او، از كافران بود.

حکایت عجیبی بود؛ قرار بود فرشته خدا باشه، یعنی در واقع، فرشته خدا هم بود، از جنس برتر... که "یعنی" یک عمر، خدا رو ستایش کرده بود، عبادت کرده بود، نه از درِ ظاهر، که بر طریق معنا... حالا وقت امتحان بود و آزمایش و کیه که از آزمون سربلند بیاد بیرون؟ حتما باید دل قوی کرده باشی و با تمام وجود، راسخ باشی در عقیده، باید حالا که "عرصه" ای فراهم شده، خودتو خوب "عرضه" کنی با بتونی "عُرضه" خودتو ثابت کنی... وقت خوبی بود، اما نه برای کسی که منیّت و غرور، سراسر وجودش رو گرفته باشه، اونم تا حدی که یار رو از اغیار تشخیص نده...

فلسفه پرستش همینه، که بی روی و ریا، دل بسپری به دلدار؛ که اعتماد کنی و خودتو رها کنی و "یقین" داشته باشی... تسلیم باشی، نه در حرف، که در معنای کلمه. و ابلیس، آن گونه نبود، و تکبر ورزید و جهل کرد و یه عمر، خودشو ملعون درگاه خدا و بنده هاش قرار داد... و همه اینا در واقع، "جزای تکبر" او بود... .* پس از ماه مبارک رمضان سال گذشته و "سی روزه راز و نیاز"، مدتی وقفه افتاد و ناخواسته، سلب توفیق شد که بتونم از "نشانی" بنویسم... ایام عزاداری سیدالشهدا و ماه محرم، بهانه خوبی بود برای ادامه بحث های نشانی؛ قبل از ماه مبارک، تا آیه 33 سوره بقره رو مرور کرده بودم و اگه توفیق، رفیق راهم بشه، امشب از آیه بعدی ادامه میدم تا روزهای آتی... انشاءالله.


نوشته شده توسط: سید محمد هادی طباطبایی | آخرین ویرایش:یکشنبه 19 آذر 1391 | نظر شما()